Płyty korkowe – wszechstronne zastosowanie nie tylko w izolacji termicznej i akustycznej

Korek naturalny pochodzi z kory dębu korkowego, który przeważnie rośnie na obszarach basenu Morza Śródziemnego. Jego największe uprawy znajdują się w Portugalii, skąd pochodzi nawet 70% całej światowej produkcji wyrobów z korka. Korek jest pozyskiwany z żyjących drzew, a każde z nich może być okorowane tylko przez wykwalifikowanych pracowników, co około 9-10 lat. Zdjęta kora jest gotowana przez około godzinę, aby pozbyć się z niej mchu, owadów i soków roślinnych.
color cork
Dzięki temu staje się miękka i podatniejsza na prostowanie. Następnie poddawana jest suszeniu i produkcji wielu różnych materiałów. Jednym z nich są płyty korkowe, które znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/30-adhesive-sheets. W zależności od grubości, płyty korkowe można stosować w wielu branżach i dziedzinach życia codziennego.

Wszechstronne cechy i szerokie zastosowanie

Korek jest surowcem o niezwykłych właściwościach, które trudno odnaleźć w jakimkolwiek innym surowcu. Jest to materiał, który wręcz oddycha, ale jest nieprzepuszczalny dla wody i innych cieczy, co czyni z niego bardzo szczelny surowiec. Jego niezwykłą cechą jest również elastyczność. Materiały wykonane z korka nie zniekształcają się nawet mimo długotrwałego nacisku. Zawdzięcza to swojej niebywałej budowie, która składa się z komórek wypełnionych gazem przypominającym powietrze.
Z korka wytwarza się między innymi płyty korkowe:

  • drobnoziarniste
  • średnioziarniste
  • gruboziarniste

Są one całkowicie ekologiczne i niezwykle łatwe w obróbce. Ich wszechstronne cechy przełożyły się na zastosowanie w wielu dziedzinach, a dzięki łatwości w obróbce można z nich wykonać wiele przedmiotów w 100% ekologicznych. Płyty korkowe świetnie sprawdzają się jako izolacja termiczna i akustyczna. Płyta zamontowana bezpośrednio do ściany gwarantuje eliminację dźwięków powietrznych, co przekłada się na bardzo dobre efekty wyciszenia. Poza tym korek posiada dużą wartość ciepła właściwego. Dzięki temu zachowuje właściwości izolacyjne w bardzo dużym zakresie temperatur. Poza tym jest zawsze miły i ciepły w dotyku.
Płyty korkowe, to produkty służące nie tylko jako dobry izolator termiczny czy akustyczny stosowany w domu, ale również świetnie sprawdzają się do produkcji innych przedmiotów takich jak:

  • tablice i gabloty korkowe
  • elementy i konstrukcje kompozytowe
  • podkład podpodłogowy lub pod wylewkę betonową
  • dylatacje i uszczelnienia ścian oraz podłóg
  • aplikacje do sprzęgieł oraz uszczelki motoryzacyjne
  • korek do terrarium lub fokarium

kartka na ścianie kork
Bardzo dobra elastyczność korka i jego odporność na kruszenie sprawia, że z płyt korkowych drobnoziarnistych produkuje się również uszczelki techniczne, wkładki do butów czy różnego rodzaju gadżety reklamowe. Dzięki tak wszechstronnej możliwości zastosowania płyt korkowych, możemy cieszyć się spokojem i wygodą, przy jednoczesnej pewności, że korek jest trwały i nie podlega właściwie procesom starzenia, mimo upływających lat.

Comments are closed.