Najbardziej powszechne przyczyny raka płuc i czy możemy go zwyciężyć?

W przemyśle tytoniowym w Polsce są zdecydowanie największe zarobki, bo według najnowszych statystyk wynagrodzenie uśrednione rynkowo w tej branży będzie wynosić na dany moment ponad 7-8 tysięcy złotych. Doskonałe perspektywy w finansach, ale nie oszukujmy się palenie w żadnym razie nie przysporzy nam zdrowia i to właśnie korzystanie z tytoniowych wyrobów jest główną przyczyną tego groźnego schorzenia z grupy nowotworowej.

To konkretnie on – papieros jest właśnie najczęstszą przyczyną tego niezwykle groźnego nowotworu, który rocznie zabija około 20 tysięcy Polaków. A nasz ulubiony „dymek” jest przyczyną w 80-86%. A co z innymi przyczynami? Rak płuc może się rozwinąć także u jednostek, które nie były eksponowane na długi kontakt z azbestem i resztą szkodliwych substancji. Będzie to także dotyczyć tych, którzy pracują w warunkach szkodliwych wynikających z dużego zapylenia czy przykładowo w lakierniczym przemyśle. Jednym słowem tam gdzie będą narażeni na szkodliwe i toksyczne czynniki wziewne. Czynnikiem o dużym znaczeniu, jak przy innych odmianach raka, jest zła dieta i niezdrowe funkcjonowanie w życiu. A więc żyjmy w zdrowszy sposób, żeby później nie musieć szukać w sieci frazy pulmonolog Wejherowo lub inne miejsca.

Czy są jakieś szanse?
Na początku złe wiadomości Rak płuc to bezlitosny zabójca, który zabija 20 tys. ludzi w ciągu roku podczas gdy w ciągu roku wykrywanych jest około 24 tys. nowych przypadków zachorowań. Dobra wiadomość w tym jest taka, że im wcześniej zostanie wykryta taka choroba, tym większy procent szans, że uda się z nią wygrać. Medycyna i biologia molekularna daje obecnie pacjentom o wiele więcej szans na wyzdrowienie. Można po prostu raka zagłodzić za pomocą leczenia farmakologicznego środkami typu vastin oraz erlotynib. Jest też stosowane bardziej inwazyjne leczenie operacyjne. Aby podjąć walkę o życie ma to miejsce w ponad 70% wypadków. Rzecz jasna wycięcie całości jednego płuca lub jego fragmentu wpłynie znacznie na poziom jakości życia, ale przede wszystkim je ratuje. Po zabiegi dodatkowo stosuje się chemio lub radioterapię.
Można wygrać z chorobą nowotworową i zawsze trzeba walczyć.

Comments are closed.