Innowacyjne metody produkcji w polskich produktach

Dużo się w ostatnim czasie mówi na temat innowacyjności czy raczej jej braku jako kluczowej przyczynie małej konkurencyjności krajowej gospodarki wobec gospodarek zachodnich. Rzeczywiście gospodarki, jakie łożą na badania naukowe i nie boją się wdrażać ulepszeń, nawet jeżeli kojarzy się to z inwestycjami, wydają się funkcjonować zdecydowanie porządniej aniżeli. Z drugiej kwestii to właśnie dzięki działaniu wolnego rynku i znalezienia się w strukturze internacjonalnego interesu nasze firmy też stopniowo rozpoczynają decydować się na zakup wypróbowanego, nowomodnego sprzętu bądź też zatrudnianie badaczy, choć jeśli gra toczy się na przykład o rejestrację patentów, Polska absorbuje cały czas niezmiernie niską pozycję w skali świata. Co więcej patenty w kraju rejestrują raczej pracownicy państwowych uczelni niż prywatnych firm, a to właściwie nie należy do optymistycznych elementów.

Wolny rynek oraz konkurencja

W nowoczesnych okresach inżynierowie projektujący proces wytwórczy mają do dyspozycji wiele niezwykle przydatnych sprzętów. Na przykład przenośniki rolkowe umieją w sposób zdecydowany poprawić wydajność zakładu przemysłowego przez usprawnienie transportu towaru w jego obrębie. Korporacje, które nie decydują się na wdrażanie dzisiejszych rozwiązań na ogół zostają w tyle za konkurencją i bez pośpiechu znikają z rynku. Gospodarka, która znajdzie się już w sieci internacjonalnych związków pozostaje niejako zmuszona do poszukiwania sposobów na obniżenie wydatków, zwiększenia wydajności i tym podobne, a to nie zawsze da się osiągnąć kosztem robotników, bo Ci mogą najzwyczajniej w świecie wyjechać do innego kraju w intencjach zarobkowych.

Złośliwy czynnik?

Często okazuje się wobec tego, że negatywny przyrost naturalny i gigantyczny wskaźnik emigracji zarobkowej w Polsce nie powinny być w żadnym wypadku czynnikiem szkodliwym dla gospodarki. Nawet jeśli na krótką metę nastręcza przedsiębiorcom trudności, to niemniej jednak w dłuższej perspektywie ma obowiązek wspomóc również pracodawcom, jak oraz pracobiorcom.

Comments are closed.